Lokalizacja:
Katowice
Klient:
MAD company
DATA:
marzec 2020
POWIERZCHNIA:
około 600,00mkw
Przestrzeń została zaprojektowana z myślą o bezpośrednich użytkownikach terenu jakimi są studenci, mieszkańcy i osoby zatrudnione w szklanych wieżowcach . Projekt jest odpowiedzią na światowe trendy związane z tworzeniem “zdrowych miast” oraz uwzględnia założenia Strategii Rozwoju Miasta Katowice do 2030r. Śródmieście Katowic cierpi na słabą jakość zieleni w której towarzyszy nam zgiełk miasta i spaliny samochodów oraz często spora odległość do zaplecza gastronomicznego czy sanitarnego.
Analizie zostały poddane zieleń, komunikacja oraz istniejąca zabudowa. Wnioski? Zieleń, która nie daje schronienia przed Słońcem czy deszczem, droga rowerowa, która nie ma swojej kontynuacji oraz często samowolnie parkujące samochody. W założeniach projektu pojawił się plan nasadzenia zieleni wysokiej, kontynuacja drogi rowerowej i wypożyczalnia
ekologicznych środków transportu oraz uzupełnienie istniejącej zabudowy kontenerami o funkcji uzupełniającej dopasowanej do istniejącej.
Poprzez analizę projektowanego terenu rozpoczynającego się w okolicach Rynku, poprzez budynki Uniwersytetu Śląskiego aż do Osiedla Gwiazdy udało nam się wyodrębnić 3 etapy będące jednocześnie podziałem procesu przebudowy jak i stanowiące pewien cykl funkcjonowania człowieka. Każdy z etapów jest samowystarczalny i może funkcjonować bez względu na pozostałe.
Głównym zamierzeniem projektowym jest przekrycie cieku Rawy w celu utworzenia ścieżki i wprowadzenia ruchu pieszych do jej niecki. Zmianie nie podlega uształtowanie terenu wokół rzeki, a istniejąca roślinność zostanie zrewitalizowana. W udostępnionej niecce umieszczone zostały kontenery z ażurowym przekryciem z desek pochodzących z recyklingu.
Zejście do ciągu pieszego zostało zaprojektowane jako chodnik ze spadkiem, co umożliwi korzystanie z terenu przez osoby niepełnosprawne, czy też rodziny z małymi dziećmi.
Pierwszy etap znajduje się w bliskim sąsiedztwie Rynku, dedykowany jest pracy indywidualnej na wolnym powietrzu, spotkaniom biznesowym oraz aktywności studenckiej. Kształt i układ siedzisk w tej strefie umożliwia zarówno pracę w samotności jak i w zespole.
W drugim segmencie zaplanowano strefę usług i gastronomii. Koncepcja zakłada możliwość dowolnego wynajmu kontenerów, z naciskiem na lokalnych przedsiębiorców i ekologiczne produkty. Elastyczność tej strefy daje możliwość organizacji cyklicznych wydarzeń mających na celu promowanie zdrowego trybu życia jak EkoBazar, czy podtrzymujących aktywność terenu w okresie zimowym jak Jarmark Świąteczny. Ponadto, w południowej części terenu umieszczone zostały różne kombinacje konterenów przeznaczonych na wynajem jako funkcja uzupełniająca Uniwersytetu. Celem jest stworzenie kampusu i zaplecza edukacyjnego dla studentów.
W ostatniej części projektu następuje strefa wyciszająca będąca zamortyzowaniem aktywności terenu do zabudowy mieszkaniowej. Zaprojektowane zostały ławki-huśtawki, których konstrukcja wykonana jest ze stalowych konstrukcji z nieaktywnych budynków poprzemysłowych.
Niestety projekt mimo pozytywnego odbioru ze strony władz Miasta Katowice, jak i współpracy z Uniwersytetem Śląskim poprzestał jedynie na koncepcji, ze względu na wybuch pandemii Covid 19.
Link do artykułu:
https://dziennikzachodni.pl/bulwar-rawy-powstanie-w-katowicach-zobaczcie-wizualizacje-piekne-otoczenie-browar-i-laboratorium-studenci-maja-tu-odpoczywac/ar/c3-15058736?fbclid=IwY2xjawEm7kZleHRuA2FlbQIxMQABHUsP4-fcE-UyToaMbdUMx2ZI_EpgSpEUo48O1Qrdj76KkDpKt4TpgvUqKw_aem__Ic0BmTubXQk-liv6bhtyA