Ośrodek zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

Lokalizacja:

Tarnów

Klient:

Szpital Wojewódzki im Św. Łukasza w Tarnowie

DATA:

maj 2024

POWIERZCHNIA:

4000,00m2

Projekt funkcjonalno-użytkowy zakłada przebudowę istniejących budynków „A” i „B” w celu utworzenia kompleksowego Ośrodka Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Powstanie nowoczesny, dostosowany do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami kompleks budynków ekologicznych, wykorzystujących odnawialne źródła energii. 

Liczne badania z zakresu medycyny, psychologii i biologii dowodzą, że kontakt z przyrodą ma dla człowieka właściwości regenerujące, zwiększa skuteczność leczenia. Dlatego też zagospodarowanie przestrzeni obejmować będzie również teren wokół Ośrodka z przeznaczeniem terapeutycznym wraz z niezbędną infrastrukturą do prowadzenia terapii ruchowej na zewnątrz.

Forma architektoniczna projektowanego obiektu, ze względu na wyraz urbanistyczno-architektoniczny otoczenia, staje kontynuacją istniejącej zabudowy wchodzącej w skład zespołu budynków szpitalnych. Budynek „A” ma rzut w kształcie prostokąta, który kontynuowany jest przez dwie kondygnacje, trzecią kondygnację stanowi częściowa zabudowa murowana, z wysuniętym przeszkleniem służącym Sali terapeutyczno-doświadczalnej z teleskopem. Budynek „B” ma rzut w kształcie wielobocznym, z główną częścią nawiązującą do budynku „A” z dodatkowo wysuniętymi trzema skrzydłami umożliwiającymi odpowiednie doświetlenie pomieszczeń części parterowej budynku. Druga kondygnacja jest zabudowana jedynie we fragmencie północnym.

W obu budynkach wiele przestrzeni jest projektowanych z użyciem ścian mobilnych, tak aby dać możliwość na dowolne kształtowanie przestrzeni w zależności od potrzeb personelu. Zaprojektowano również pomieszczenia techniczne, samoobsługową szatnię i zaplecza sanitarne. 

Elewacje budynków zostały zaprojektowane z uwzględnieniem zarówno estetyki, jak i funkcjonalności, aby stworzyć harmonijną przestrzeń, która odpowiada na potrzeby użytkowników. W budynku „A” dolna część elewacji wykonana z antracytowego tynku, charakteryzuje się solidnością i elegancją, co nadaje budynkowi solidne fundamenty wizualne. Natomiast powyżej zastosowano ruchome elementy w postaci lameli z kompozytu imitujące drewno, umożliwiające dostosowanie przepływu światła do preferencji i potrzeb użytkowników. Ta innowacyjna koncepcja nie tylko pozwala na regulację warunków atmosferycznych wewnątrz budynku, lecz także wpisuje się w współczesne podejście do projektowania architektonicznego, łącząc funkcjonalność z elegancją i nowoczesnością. Łącznik pomiędzy budynkami zaprojektowano z fasadowym szkleniem. Elewacja budynku „B” nawiązuje bezpośrednio do elewacji budynku „A” poprzez zastosowanie identycznych lameli drewnopodobnych, natomiast zamiast ciemnego tynku zastosowano tu tynk w kolorze jasnym, białym. Elewacja w części ogrodu zamkniętego powinna zostać wykończona na gładko, bez elementów wystających i potencjalnie stwarzających zagrożenie dla hospitalizowanych dzieci. W tym miejscu zaprojektowano jedynie wykończenie białym tynkiem, z ciemną linią nad oknami która dodaje charakteru prostej elewacji.

ul. Szarych Szeregów 32/5
40-750 Katowice
NIP 6272655586, 6462974857

biuro@avoarchitekci.pl

Klikając „Akceptuj wszystkie pliki cookies”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizowania sposobu korzystania z witryny i wspierania naszych działań marketingowych.